Нутриціологія – молода наука краси та довголіття

Всім привіт, дорогі друзі.

У цій статті ми розкриємо таку тему, як “правильне харчування” і чому так важливо акцентувати увагу саме на ньому.

За власними спостереженнями за роботою з людьми і написанням різних програм можу відзначити, що багато клієнтів не звертають увагу на свій щоденний раціон, або біоритми харчування. Адже навіщо заморочуватися цим, якщо “я відвідую фітнес-клуб, тренуюся і в будь-якому разі маю худнути або набирати м’язову масу”. Це помилково так примітивно міркувати, насправді.

Не перестану повторювати й казати, що успіх наших трансформацій, якості тіла та здоров’я, прогресу в тренуваннях на 75% залежить від ХАРЧУВАННЯ.

Немного історії

Багато років поспіль ми звикли мати асоціації, що існує фахівець із харчування – дієтолог – який може проконсультувати тебе з приводу будь-якого продукту, може скласти дієту. Історія дієт починалася з часів наших мам-бабусь із 60-х. Коли в моді було худеньке тоненьке тіло.

Дієти і дієтолог – це було і є на слуху.

Але розвиток технологій і науки не стоїть на місці – з’являється таке поняття, як “нутриціолог”. Його популярність і стрімке вивчення починається з 2010-х років нашого XXI століття.

Коли багато хто чує слово “Нутриціологія” або “Консультант з харчування, дієтолог/нутриціолог” спантеличено дивляться або перепитують “Що це таке?”.

Хто ж вони такі?

І чому два фахівці з харчування (дієтологи і нутриціологи), здавалося б, спеціалізуються в одній сфері, але все ж, конкурують один з одним.

У чому ж різниця?

Внесемо в нашу статтю трохи пояснень.

Нутріціологія- (nutrio – поживні речовини; харчування; logos – вчення; наука) простіше кажучи, це наука, яка вивчає правильне збалансоване використання нутрієнтів у харчуванні людини, грамотно підібраний за грамами індивідуальний набір білків, жирів, вуглеводів, калорій, вітамінів тощо, залежно від цілей та стану здоров’я, з огляду на пріоритети в харчуванні, алергени.

Нутриціологія більш детально розкриває питання впливу того чи іншого мікроелемента на клітину людини, або організму в цілому, ніж дієтологія.

Дієтологія – медична окрема галузь, де розробляють певні схеми харчування для кожної групи людини з певною хворобою (приміром, пієлонефрит – хронічна хвороба нирок, коли в харчуванні треба обмежити вживання тваринного білка або виключити його повністю, щоб унеможливити більшу запалення органа та виділення ацетоносодержащих пластівців).

Складання харчування або дієти

Дієти, розроблені для кожного “хворого”, мають у собі вже написаний набір продуктів, які можна або не можна використовувати у своєму щоденному харчуванні. Людина приходить до свого лікаря. І говорить свої симптоми. Лікар інформує свого пацієнта, що потрібно включити в харчування, a що не потрібно. Які продукти сприятливо впливають на функціонування, a які негативно впливають на стінки органів.

Головне завдання дієтології – їсти часто, але маленькими порціями. Кількість нутрієнтів і калорійність на день не настільки важливі.

Популярні в дієтології: моно-дієти, розвантажувальні дієти на овочах і фруктах, дієти за групою крові тощо.

Плюси: оздоровлення, раціон, що не подразнює організм, за наявності хвороб.

Мінуси: здебільшого не ситний малокалорійний раціон, обмежений у нутрієнтах, що дає мало енергії для життєдіяльності

Завдання нутриціології лежить дещо у зворотному. Зробити акцент на якості та кількості складеного харчування. Немає суперечок у тому, що кожній людині буде дозволено певний набір фруктів, овочів, зернових і білкових. Але чи буде один результат для двох різних людей, що худне/хоче набрати?

Тому для кожної людини складається індивідуальна програма.

Після анкетування (де дізнаємося зріст, вагу, спосіб життя, шкідливі звички тощо) і тестування (дізнаємося склад тіла: жир, м’язи, воду, кістки) розбиваємо раціон на 5-6 прийомів, де йде все під розрахунок, цілеспрямовано на якийсь результат.

Популярні в нутриціології: стандартне раціональне харчування, білкове харчування, низьковуглеводне харчування, білково-вуглеводне чергування, кето-харчування, чітмілл тощо.

Плюси: максимально збалансований вміст продуктів, підтримання здоров’я людини, схуднення, набір м’язової маси, відновлення.

Мінуси: у деяких випадках обмежене у вуглеводах харчування, що впливає на силу і загальний енергетичний стан людини (тільки для спортсменів).

І те, що багато дієтологів критикують фахівців нутриціології в їхній некомпетентності, насправді не дуже розуміються на завданнях цієї науки. Адже завдяки даним вивченням (засвоєнню і виведенню елементів з клітини організму) багато людей починають розуміти принципи здорового, повноцінного, якісного способу життя, без зривів і сильних обмежень.

І все ж…

Варто пам’ятати, що який би продукт ми не вживали, маючи поживні елементи, так само він має у собі некорисну складову. Частина з яких зовсім не небажана для нашого здоров’я.

Даремно люди вважають, що у свій раціон у малій кількості можна включати шкідливі продукти. Це помилково. Адже в такий спосіб ми виснажуємо свій організм, що повільно, але впевнено веде до обмеження у функціонуванні всієї системи організму. Це дає різкий збій у вигляді хвороб, коли організм не в змозі протистояти сміттю, що накопичилося.

Зважаючи на це, дорогі друзі, не тільки хімічними препаратами з аптеки ми можемо допомогти організму. Достатньо лише переглянути харчування, не обмежувати себе вітамінами, мінералами, жирами … і любити свій єдиний організм.

<Робимо висновок: знання в мікроелементах, їхня кількість і вплив на нашу функціональність – дуже важливо.

Тому, я як персональний тренер, хочу наголосити на тому, що молода наука “нутриціологія” – це наш помічник у роботі з людьми, які займаються спортом, хочуть досягти максимальних результатів в активному способі життя.

“Ти являєш собою те, що їси”

(Ні, ти не станеш овочем, якщо будеш вживати більшою мірою одні овочі. Просто, будеш набагато сильнішим і здоровішим)

Всім здоров’я.

 

 

Автор статті:

Настя Вершиніна (instagram.com/realcurl),

персональний тренер, дієтолог/нутриціолог

команди Bodybuild Chernigov

 

 

By | 2023-11-12T22:48:48+03:00 12 Листопада, 2023|Нутриціологія|0 Comments

Оставь комментарий или вопрос