13. Швидкість відновлення скелетних м’язів

Якщо ви уважно проаналізуєте наведені раніше приклади тренувальних програм, то помітите, що в динаміці змін методики тренування була присутня постійна тенденція до збільшення перерви між повторними тренуваннями м’язових груп.

Класична 3-денна методика передбачала тренування м’язових груп 3 рази на тиждень, з інтервалом відпочинку в один день. Наприклад, якщо ви тренували грудні м’язи в понеділок, повторне тренування грудних м’язів проводили в середу, і на відновлення грудних м’язів виділяли тільки один день, у цьому прикладі – вівторок.

Більш прогресивний метод – класичний 4-денний спліт, передбачав 4 тренування на тиждень за умови опрацювання кожної м’язової групи 2 рази на тиждень, з інтервалом повторного тренування кожної групи в 3-4 дні.

Далі, на зміну класичному 4-денному, 5-денному і 6-денному спліту, прийшли тренування за системами “3+1” і “4+1”. Під час тренувань за системою “3+1” м’язові групи опрацьовували один раз на 4 дні, а за системою “4+1” – один раз на 5 днів. Крім збільшення інтервалів відпочинку між тренуваннями м’язових груп до 4-5 днів, також використовувалася варіативність самого тренувального навантаження. Одне тренування проводилося з “важким” навантаженням, наступне – з “легким” навантаженням. Тобто, м’язова група опрацьовувалася “важко” один раз на 8-10 днів. Більш детально питання варіативності тренувального навантаження ми розглянемо в наступних розділах, а зараз продовжимо розгляд теми швидкості відновлення скелетних м’язів.

Як ви могли помітити, з розвитком методики тренувань інтервал відпочинку між повторним тренуванням однієї м’язової групи поступово збільшився з 1 дня до 5 днів, а якщо врахувати використання тільки “важкого” навантаження – до 8-10 днів.

Чим була викликана така зміна у збільшенні тривалості інтервалів відпочинку між повторними тренуваннями м’язових груп? З одного боку, збільшення інтервалів відпочинку було спричинене успішними експериментами окремих спортсменів, які інтуїтивно відчували, що пропоновані тренувальні схеми не забезпечували їм повноцінного відновлення між тренуваннями.

З іншого боку, більшою мірою на збільшення інтервалів відпочинку вплинули наукові дослідження процесів, що протікають у м’язі, як під час навантаження, так і в період відновлення після граничних і близькограничних навантажень.

Людям, які хоч трохи пов’язані з фізичною активністю відомо, що після інтенсивного тренувального навантаження в м’язах виникають болі. Під час проведення наукових досліджень цей вид болю отримав власну назву – відставлені м’язові болі або, скорочено, ОМБ.

Наявність відставлених м’язових болів свідчить про те, що м’язи отримали незвичне навантаження і в них відбулися руйнівні процеси. Бодібілдер свідомо прагне спричинити руйнування в м’язах, бо, дотримуючись принципу суперкомпенсації, що більше руйнування, то більшим є подальше відновлення. Але, як ми вже знаємо, руйнування має бути значним тільки до певної міри. Якщо ми зробимо занадто великі руйнування, то організм буде набагато довше відновлювати “втрати” і ступінь супервідновлення буде малим. Саме тому немає необхідності постійно виконувати роботу до повного м’язового виснаження.

Що ж відбувається в м’язах після виконання роботи близькограничної та граничної інтенсивності? Наукові дослідження цього питання засвідчили, що відставлені м’язові болі (ВМБ) з’являються за 8-12 годин після навантаження, досягають максимуму в середньому за 24-72 години і потім минають протягом 5-12 днів. Під час болю м’язи стають чутливими до дотику, у них знижується розтяжність, при різких рухах біль посилюється. Больові відчуття можуть супроводжуватися реакціями, схожими на запальні: відбувається набухання, збільшення температури та твердості м’язів. При болях спостерігається зниження амплітуди рухів, сили м’язів в ізометричному та концентричному режимах.

Мікроскопічні дослідження зразків м’язової тканини, узятих у людей з ГМБ, дали змогу виявити низку структурних змін, як у самих м’язових клітинах, так і в міжклітинному просторі. Як правило, відразу після вправ, що викликають ОМБ, ці зміни або не виявляються, або слабо виражені. Прошу звернути особливу увагу на цей факт: структурні зміни в м’язі відразу після роботи або не виявляються, або слабо виражені. Сильнішим структурним змінам піддаються м’язові волокна, що швидко скорочуються.
Повне відновлення нормальної ультраструктури м’язів відбувається приблизно протягом 10 днів. Цікавий факт, який дає змогу зрозуміти, чому перерви між важкими тренуваннями однієї й тієї самої м’язової групи зазвичай становлять 8-10 днів.
У скоротливому апараті відбуваються такі ушкодження: на поздовжніх зрізах біопсійних зразків яскраво виражені порушення картини поперечно-смугастої покресленості скелетної м’язової тканини. Найзначніших ушкоджень зазнають диски саркомерів (кожна міофібрила складається з кількох сотень послідовно з’єднаних саркомерів). Вони сильно розширюються і набувають вигляду стрічки, що розвивається. Матеріал Z-диска розподіляється по всьому саркомеру. При важких ушкодженнях через 2-3 дні можуть спостерігатися розриви Z-дисків, сарколеми і самих м’язових волокон.
Будова скелетного м'яза
Будова м’язового волокна
Міофібрила складається з однакових повторюваних елементів,
так званих саркомерів. Саркомер обмежений з двох боків Z-дисками.
До цих дисків з обох боків прикріплюються
тонкі актинові нитки.

Хочу звернутися до осіб, які важко тренують кожну м’язову групу через 2-3 дні: як же ви можете розраховувати на ріст м’язової маси, якщо через 2-3 дні після важкої роботи не лише не відбувається відновлення м’язів, а й навіть продовжують перебігати руйнівні процеси у м’язовій тканині?

У міжклітинному просторі через 1-3 дні після напруженої роботи можуть спостерігатися некротичні волокна. Іноді одразу після навантаження виявляються вільні еритроцити та мітохондрії, які, ймовірно, виходять із м’язової клітини через пошкоджену сарколему. Через кілька днів виявляються фагоцити, макрофаги, сателітні клітини. Усе це свідчить про активізацію імунної системи організму.

У крові підвищується концентрація м’язових ферментів, що може свідчити про руйнування мембрани м’язових волокон або про зміну її проникності. Максимальна концентрація м’язових ферментів припадає на 1-3 дні після навантаження,
У дослідженнях відзначається, що повторна робота, виконувана через 14 днів, призводить до виникнення м’язових болів. Тобто, пік надвідновлення вже минув і м’язи повернулися до вихідного рівня підготовленості.
Очевидно, що швидкість перебігу відновлювальних процесів перебуває в прямій залежності від інтенсивності виконаної роботи. Що менша інтенсивність, то коротшими можуть бути перерви між повторним тренуванням м’язової групи, що вища інтенсивність роботи, то тривалішим має бути період відновлення.
Для того щоб краще розуміти ці процеси, необхідно познайомитися з біологічними принципами, на яких базується тренування в будь-якому виді спорту. Ці принципи ми розглянемо в наступному розділі.

 

 

Використання матеріалів сайту BodyBuild.com.ua в інтернеті дозволяється тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело – BodyBuild.com.ua.
Використання матеріалів сайту в друкованих виданнях можливе тільки після отримання письмового дозволу автора сайту.
By | 2023-11-13T00:35:07+03:00 13 Листопада, 2023|Статті|0 Comments

Оставь комментарий или вопрос