4. Енергозабезпечення м’язового скорочення

Якщо ви хочете серйозно займатися будівництвом тіла, вам необхідно знати за рахунок яких джерел енергії забезпечується м’язове скорочення. Можливо, комусь це здасться не дуже істотним моментом у тренуванні, але це не так. Якщо вже ви читаєте цей матеріал, це красномовне підтвердження того, що у вас ще існують проблеми з вибором методики тренування, можливо, саме відсутність тієї інформації, яку я збираюся вам повідомити, заважає вашому прогресу. Хто знає. У будь-якому разі, додаткові знання – це такий запас, який ніколи не може бути зайвим.

Отже, будь-який вид фізичної активності вимагає витрат певної кількості енергії. Ця енергія може черпатися з кількох джерел, які відрізняються одне від одного двома чинниками:

– кількістю енергії, що виділяється, і
– тривалістю виділення енергії.

Єдиним прямим джерелом енергії для м’язового скорочення слугує аденозинтрифосфат (АТФ). Запаси АТФ у м’язі незначні і їх вистачає на забезпечення кількох м’язових скорочень лише протягом 0,5 секунд. Під час розщеплення АТФ утворюється аденозиндифосфат (АДФ). Для того щоб м’язове скорочення могло тривати далі, необхідне постійне відновлення АТФ з такою ж швидкістю, з якою вона розщеплюється.

Відновлення АТФ під час м’язового скорочення може здійснюватися за рахунок реакцій, що відбуваються без кисню (анаеробних), а також за рахунок окислювальних процесів у клітинах, пов’язаних зі споживанням кисню (аеробних). Щойно рівень АТФ у м’язі починає знижуватися, а АДФ – підвищуватися, одразу ж під’єднується креатинфосфатне джерело відновлення АТФ.

Креатинфосфатне джерело є найшвидшим шляхом відновлення АТФ, який відбувається без доступу кисню (анаеробним шляхом). Воно забезпечує миттєве відновлення АТФ за рахунок іншої високоенергетичної сполуки – креатинфосфату (КрФ). Вміст КрФ у м’язах у 3-4 рази вищий, ніж концентрація АТФ. Порівняно з іншими джерелами відновлення АТФ, КрФ джерело має найбільшу потужність, тому воно відіграє вирішальну роль в енергозабезпеченні короткочасних м’язових скорочень вибухового характеру. Така робота триває доти, доки не будуть значно вичерпані запаси КрФ у м’язах. На це йде приблизно 6-10 секунд. Швидкість розщеплення КрФ у м’язах, що працюють, перебуває в прямій залежності від інтенсивності виконуваної вправи або величини м’язового напруження.

Тільки після того, як запаси КрФ у м’язах будуть вичерпані приблизно на 1/3 (на це йде приблизно 5-6 секунд), швидкість відновлення АТФ за рахунок КрФ починає зменшуватися, і до процесу відновлення АТФ починає підключатися наступне джерело – гліколіз. Це відбувається зі збільшенням тривалості роботи: до 30 секунди швидкість реакції зменшується наполовину, а до 3-ї хвилини вона становить лише близько 1,5% від початкового значення.

Гліколітичне джерело забезпечує відновлення АТФ і КрФ за рахунок анаеробного розщеплення вуглеводів – глікогену і глюкози. У процесі гліколізу внутрішньом’язові запаси глікогену і глюкоза, що надходить у клітини з крові, розщеплюються до молочної кислоти. Це дуже примітний факт, про який ми розглянемо трохи пізніше. Утворення молочної кислоти – кінцевого продукту гліколізу – відбувається тільки в анаеробних умовах, але гліколіз може здійснюватися й у присутності кисню, однак у цьому разі він закінчується на стадії утворення піровиноградної кислоти. Гліколіз забезпечує підтримання заданої потужності вправи від 30 секунд до 2,5 хвилин.

Тривалість періоду відновлення АТФ за рахунок гліколізу обмежується не запасами глікогену і глюкози, а концентрацією молочної кислоти і вольовими зусиллями спортсмена. Накопичення молочної кислоти під час анаеробної роботи перебуває в прямій залежності від потужності та тривалості вправи. Теж примітний факт, який слід запам’ятати.

Окислювальне (оксидативне) джерело забезпечує відновлення АТФ за умов безперервного надходження кисню в мітохондрії клітин і використовує довготривалі джерела енергії. Такі як вуглеводи (глікоген і глюкоза), амінокислоти, жири, що доставляються в м’язову клітину через капілярну мережу. Максимальна потужність аеробного процесу залежить від швидкості засвоєння кисню в клітинах і від швидкості постачання кисню в тканини.

Найбільша кількість мітохондрій (центрів “засвоєння” кисню) спостерігається в м’язових волокнах, що повільно скорочуються. Що вищий відсоток вмісту таких волоком у м’язах, що несуть навантаження під час виконання вправи, то більша максимальна аеробна потужність у спортсменів і то вищий рівень їхніх досягнень у тривалих вправах. Переважне відновлення АТФ за рахунок окислювального джерела починається під час виконання вправ, тривалість яких перевищує 6-7 хвилин.

Ну ось, ознайомившись (а краще – вивчивши), усю інформацію, подану в попередніх розділах, можна підійти до безпосереднього обговорення такого наболілого питання, як збільшення поперечного перерізу м’язів, що буде розглянуто в наступному розділі.

Використання матеріалів сайту BodyBuild.com.ua в інтернеті дозволяється тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело – BodyBuild.com.ua.
Використання матеріалів сайту в друкованих виданнях можливе тільки після отримання письмового дозволу автора сайту.
By | 2023-11-12T23:14:16+03:00 12 Листопада, 2023|Статті|0 Comments

Оставь комментарий или вопрос